Od kdy je vhodné s BMX začít?
S bikrosem se dá začít v podstatě ve velmi útlém věku, nejmladším závodníkům kolikrát není ani pět let. Spíše je vhodné zaměřit se na to, co dítě dokáže… samozřejmostí by pro něj měla být jízda a manévrování ve stoje. Ideální je navštívit dráhu ve volném čase, klidně i několikrát, a zjistit, zda to potomka vůbec baví a nemá z jízdy na dráze strach. V tom případě by bylo vhodné ještě pár týdnů počkat a vozit se po dráze sólo.
Kdy přijít?
Od března do konce června a od začátku září do listopadu trénujeme pravidelně na dráze v Benátkách, od pondělí do čtvrtka, od 17:30. Ideální je se podívat do našeho kalendáře, který naleznete vedle článku. V přestávce se zeptejte na trenéra a pobavte se s ním. Nováčci obvykle trénují v pondělí a ve středu.
Kam přijít?
BCB trénuje většinou na své domácí dráze v Benátkách nad Jizerou, v B/MX areálu ve Kbele. Využívá také tréninkovou dráhu v blízkém měste Milovice. Pro místo konání konkrétního tréninku se podívejte do detailu záznamu v kalendáři.
V čem přijít?
K prvnímu svezení může dojít už při prvním kontaktu. Na úvod není nutné mít bikrosové závodní kolo, v prvních pár týdnech stačí vlastní MTB, cyklistická přilba (integrální případně zapůjčíme) a rukavice. Vhodné jsou jakékoli chrániče na kolena.
Po prvních trénincích chceme pokračovat, co to bude stát?
Členský poplatek
Členský poplatek je v současné době stanoven na dva tisíce korun za rok. Předpokládá se účast na úpravě dráhy, jak během tréninku, tak na vyhlášených brigádách. BMX není fotbal, aktivní účast rodiče je nutná nejen pro závodění. Součástí poplatku jsou také úhrady za licence, startovní čísla, poplatky svazu a zastřešující organizaci apod.
Výbava:
Závodní bikrosové kolo (neplést s freestyle koly, jejichž levné napodobeniny naleznete v běžném krámě) se pohybuje v cenách od 13ti (do 113ti 🙂 ) tisíc korun. V klubu i mimo něj je často možnost pořídit ježděné kolo, kdy za menší peníze dostanete kvalitnější materiál – před koupí nabídku konzultujte s někým, kdo se v BMX pohybuje. Vyhovující použité kolo lze pořídit s trochou trpělivosti kolem pěti tisíc korun.
Nutností je integrální přílba. Kvalitní helmy stojí od třech tisíc výše. Na první roky budou stačít základní modely, důležité je, aby přilba jezdci seděla na hlavě, tj. zvolit správnou velikost. Při pohybu se helma nesmí na hlavě pohybovat.
Celoprstové rukavice. Tzv cyklistické půlprstové jsou naprosto nevhodné. Ceny od 300 korun.
Chrániče na kolena a lokty – bikové (či hůře motokrosové) chrániče, nesmí omezovat v pohybu při šlapání. Ceny od 500 korun.
Hrudní chránič – se doporučuje především v mladších kategoriích. Starší jezdci používají různé více či méně funkční alternativy, jež je tolik neomezují v pohybu. Lze použít klasickou motokrosovou vestu, poté přejít na speciální bikové chrániče. Lepší vesty stojí od dvou tisíc výše, lze najít i za dobrou cenu z druhé ruky.
(doplněno 24.4.) Boty: obuv s tvrdou podrážkou a jemným vzorkem. Není nutné hned kupovat FiveTeny za tři tisíce, stačí i s běžná bota typu Adidas Superstar. Nevhodná je klasická sportovní obuv na běhání s měkkou podrážkou. Zimní obuv není dobrá ani v případě chladného počasí. A občas někdo na trénink přijde v sandálech, a to už pak ukončuju trénink a jdu tlouct hlavou o zeď.
Kde nakoupit?
Bikrosových krámů je v ČR jako prstů na jedné ruce, v žádném případě se nepokoušejte vybavení nakoupit v běžných cyklosportech a už vůbec ne v hypermarketech. Koupíte věci pro závodní BMX naprosto nevhodné a navíc na bikrosové dráze nebezpečné.
Specializovaných krámů, kde budou vědět, co potřebujete, není mnoho. Kompletní servis Vám poskytnou v obchodě KATMAR na pražských Holešovicích. Distribuce bikrosových značek Haro, 686, Alpinestars a dalších. Equipment od firmy Fox pořídíte nejlépe u N1 distribution. V N1 i Katmaru jako člen BCB dostanete nemalou sponzorskoku slevu.
Pro použité věci je nejlepší se pozeptat při tréninku, mnoho náčiní se předává v rámci klubu od starších jezdců k mladším. Dobré je také sledovat bazarovou skupinu na FB.
Týmové oblečení, především pak klubový dres, lze objednat na klubovém eshopu.
Trénink v BCB
Jezdci jsou rozděleny do skupin, z nichž každá má trénink 2x týdně v určených dnech. Po předchozí domluvě s trenérem je možné se učastnit i tréninků mimo svou tréninkovou skupinu. O jezdce se starají 4 licencovaní trenéři. Pokud se o víkendu nejedou žádné závody, trénuje se v neděli dohromady formou volného tréninkového odpoledne. Oficiální tréninky je vhodné doplnit individuálním ježděním na bmx drahách, na pumptracích a příležitostně horských trailech.
Pokud jste se z textu něco zásadního nedozvěděli, neváhejte se zeptat přímo na náš mail.